Skip to main content
  • Blog

Ławy fundamentowe - na co zwrócić uwagę?

ławy fundamentowe zbrojenie ław fundamentowych

Wykonując wykop pod ławy fundamentowe należy zwrócić uwagę, aby z dno wykopu usunąć ręcznie luźne frakcje gruntu rodzimego wzruszone ruchem sprzętu ciężkiego w wykopie tj.: koparek i spycharek.

Kolejnym etapem jest wylanie tak zwanego chudziaka czyli betonu C8/10 jako podbudowy stabilizującej i wyrównującej pod fundamenty. Należy pamiętać, że dzięki chudziakowi zmniejsza się otulina zbrojenia dolnego z 7cm do 4,5 -5cm. Dystans niezbędny do zachowania min. otuliny w elemencie żelbetowym jakim jest np.: ława fundamentowa uzyskujemy wykorzystując podkładki prefabrykowane z tworzywa sztucznego lub z elementów betonowych. Nigdy nie stosujemy na dystans elementów z drewna lub ceramicznych - te materiały chłoną wodę z betonu, co powoduje wytwarzanie się szczelin na styku w/w materiałów i penetrację wody gruntowej w głąb elementu żelbetowego. Powoduje to korozję i pęcznienie zbrojenia.

Dobrą praktyką, nawet jeśli nie wskazuje na to projektant, jest dozbrajanie naroży ław fundamentowych dodatkowym zbrojeniem podłużnym wynikającym z ilości i przekroju prętów dochodzących do naroża Robi się to celem zachowania ciągłości zbrojenia na dwóch schodzących się do naroża ławach. Obowiązuje tu zasada jak w zbrojeniu elementów żelbetowych łączonych na zakład. 

Przed wylaniem betonu pamiętamy o wykonaniu uziomu fundamentowego rozkładając i łącząc metodą spawania bednarkę do zbrojenia ław i skręcając wypusty bednarki. 

Ostatecznie sprawdzamy odległości oraz wymiary szalunków celem potwierdzenia układu i rozmieszczenia ław fundamentowych i przystępujemy do wylewania fundamentów, oczywiście umiejętnie wibrując mieszankę betonową w szalunku. Dlaczego umiejętnie? Gdyż zbyt bliskie lub zbyt długie wibrowanie betonu w jednym miejscu powoduje rozdzielenie się frakcji zawartych w mieszance betonowej, gdzie większe kruszywo ląduje na dole przekroju żelbetowego, a u góry mamy już tylko sam zaczyn cementowy co znacznie osłabia wytrzymałość elementu żelbetowego. 

Roboty murowe i żelbetowe
Przerwa w prowadzeniu robót budowlanych

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://arkano.pl/